Kęstučio Čilinsko pasiūlymas panaikinti išeitines išmokas Seimo nariams suduotų smūgį būtent sąžiningiesiems ir padarytų Seimą dar korumpuotesnį.
Praeitą savaitę žinomas Lietuvos advokatas, žmogaus teisių specialistas ir Seimo narys Kęstutis Čilinskas užregistravo projektą įstatymo, pagal kurį būtų panaikintos išeitinės išmokos neperrinktiems Seimo nariams. Projektą Čilinskas prašė svarstyti ypatingos skubos tvarka kad būtų panaikintos išmokos jau šios kadencijos seimūnams.
Šis Čilinsko pasiūlymas susilaukė visuomenės dėmesio ir palankumo. Žmonės kaip visada pritaria idėjai ką nors atimti iš visuotinai nemėgstamų Seimo narių, nors kažkaip juos nubausti.
Grėsmingai augant biudžeto deficitui, reikia mažinti valdymo išlaidas. Seimūnams neužtenka gausių privilegijų ir socialinių garantijų, jie dar ir lobsta pardavinėdami įstatymus. Kodėl gi nesugrąžinti valstybei nors dalies jų grobio? Iš pirmo žvilgsnio Čilinsko iniciatyva atrodo kilni ir teisinga.
Tačiau ar iš tikrųjų viskas taip paprasta? Ar išeitinių išmokų sumažinimas bus bausmė būtent korumpuotiesiems seimūnams? Ar tikrai triumfuos teisingumas?
Žmonės yra inertiški. Kiekvieną didesnį gyvenimo vingį lydi stresas, kiekvienam prisitaikymui reikia laiko. Ypač sunku susitaikyti su staigiu aukštos visuomeninės padėties praradimu.
Būnant Seimo nariu, priprantama prie aukšto statuso, žiniasklaidos dėmesio ir aplinkinių pagarbos ar netgi pavydo. Kai visa tai baigiasi, daugeliui labai sunku vėl grįžti prie normalaus gyvenimo.
Per ketverius metus ar daugiau net ir buvę geri specialistai praranda kvalifikaciją ir turi vytis naujus metodus bei technologijas jau seniai įvaldžiusius savo kolegas.
Neretai, nesugebėdami įveikti prisitaikymo streso, buvę Seimo nariai puola į depresiją ar alkoholizmą. Pasitaiko, kad pagalvojama apie savižudybę. Vėl grįžti į normalų gyvenimą nėra lengva, todėl išeitinės išmokos Seimo nariams yra ne mažiau reikalingos kaip kitiems atleidžiamiems darbuotojams.
Bendrai šnekant, teigiantys, kad Seimo nariai ir taip pakankamai prisiplėšia, yra teisūs. Mažai kas abejoja tuo, kad už daugelio vienoms ar kitoms verslo grupuotėms ypač palankių įstatymų priėmimą politikai susižeria milijonus.
Jei tikėsime Seimo nariu Gintaru Šileikiu ir už vieną atitinkamą balsavimą galima gauti 100 tūkstančių litų, o vien už dalyvavimą stambiam verslui svarbiame Seimo posėdyje 50 tūkstančių litų. Iš paties Čilinsko pareiškimų galima spręsti, kad ir vieno svarbaus įstatymo projektui prastumti verslininkai gali investuoti 50 milijonų litų.
Neseniai viešai pademonstruotos daugelio teisinių elektroninių dokumentų internete Savybės parodė, kad įstatymai parduodami masiškai, kad jais prekiauja ne tik Seimo frakcijų vadovai ar partijų lyderiai.
Visa tai reiškia, kad didelė seimūnų dalis susikrauna milijonus. Savo išeitinių išmokų korumpuotieji Seimo nariai gali atsisakyti lengva širdimi. Jiems tai tiktai mažytė smulkmena.
Tačiau kelių ar keliolikos tūkstančių išeitinės išmokos yra svarbios tiems Seimo nariams, kurie balsavo pagal savo sąžinę, neėmė kyšių ir nesusikrovė milijonų nerūpestingai senatvei.
Nekorumpuotiems buvusiems seimūnams sunkiau susirasti gerą darbą, nes jų paprastai nemėgsta dauguma normalių (neatsisakančių, kai duoda) partiečių galinčių padėti gerai įsidarbinti valstybinėse ar savivaldybių įstaigose. Todėl sąžiningųjų prisitaikymas prie naujo gyvenimo paprastai būna dar skausmingesnis.
Išeitinių išmokų panaikinimas rimtai paliestų būtent nekorumpuotuosius neperrinktus Seimo narius, netapusius turčiais savo darbo Seime metu. Beje, dažniausiai būtent tokie seimūnai neįstengia apmokėti normalios rinkimų kampanijos ir todėl turi palikti Seimą po vienos kadencijos.
Jei jau reikia mažinti valdymo išlaidas, tai reikėtų daryti arčiausiai lovio esančių seimūnų sąskaita. Galima mažinti reprezentacines išlaidas, frakcijų seniūnų, komitetų vadovų, o taip pat Seimo pirmininko bei jo pavaduotojų atlyginimus.
Tačiau, kaip nebūtų keista, Čilinskas siūlo mažinti Seimo biudžetą suduodant skaudžiausią smūgį būtent sąžiningiausiems Seimo nariams. Dar daugiau, tai būtų signalas naujiesiems seimūnams, kad neperrinkimo atveju jie negaus netgi minimalios socialinės paramos. Kitaip sakant, tai būtų dar vienas stiprus stimulas kuo greičiau pasirūpinti savo ateitimi neatsisakant kai siūlo ar netgi patiems paprašant.
Jau dabar į Seimą veržiasi daugiausiai milijonieriai ir kiti verslininkai, nebijantys patys ar per tarpininkus investuoti į rinkimus daugiau nei gali tikėtis atlyginimo už visus ketverius metus. Į Seimą dažniausiai einama tam, kad kelerius metus paprekiavus įstatymais būtų galima užsidirbti visam likusiam gyvenimui.
Panaikinus išeitines išmokas, Seimas taptų dar nepatrauklesnis tiems keliems muziejaus eksponatus primenantiems politikams, kurie neima kyšių ir norėtų gyventi vien iš Seimo nario atlyginimo. Trumpai tariant, būti sąžiningu Seimo nariu dar mažiau apsimokėtų. Eidami į Seimą, sąžiningi politikai dar labiau rizikuotų sugriauti savo asmeninius gyvenimus.
Taigi panaikinus išeitines išmokas, būtų nubausti sąžiningieji, ir paskatos korupcijai Seimo nariams dar labiau padidėtų.
Pats Čilinskas jau pareiškė bet kokiu atveju atsisakysiąs savo išmokos. Pervesti savo išeitinę išmoką sunkiai sergantiems vaikams remti gražus poelgis, nors ta išmoka ir minimali. Žinoma, Čilinskas nėra neturtingas žmogus ir gali sau leisti atsisakyti 7300 litų. Jam tai ne problema.
Tačiau kodėl Čilinskas siekia priversti tai padaryti visus neperrinktus Seimo narius, tarp jų ir tuos kelis beviltiškai nekorumpuotus, kuriems jų išeitinė išmoka yra tikrai svarbi? Kodėl jis nori padaryti Seimą dar nepatrauklesniu sąžiningiems politikams? Pagaliau kodėl žmogaus teisių ekspertas užmiršta teisėtų lūkesčių principą ir siekia priimti įstatymą ypatingos skubos tvarka?
Be abejo, iškilus teisininkas turi labai gilių minčių ir motyvų. Netikiu, kad Kęstutis Čilinskas tai darytų tik tam, kad, artėjant Prezidento rinkimams, garsiai paskelbtų Lietuvai apie savo asmeninę auką.
16. Teceye2015 04 23 17:05:42
LpnoeR ://www.FyLitCl7Pf7kjdDUOLOuaksTKsbj5iNG.c om
15. Bitė2010 07 09 13:34:48
Kaip atsigrūdo, taip tegul iš išsigrūda, juk gero ne ką tenuveikė. Už ką išeitinė, jei visus 4 metus tik ėdė ir š... malė?
14. Gedas2010 05 31 02:06:18
Visa beda kad autorius pamirsta seimunu teise gryzti i ankstesni darba! Taigi jie jokiu budu neliaka be pragyvenimo lesu! Tie kurie saziningai dirbo ir kompensacijas gauna minimalias, o aferistai sugeba isiurbti maks naudos, net rinkeju pasalinti is seimo! Visai nesutinku su autoriaus isvedziojimais! Nors autoriumi pavadinti anonima, kuris bijo pasirasyti po straipsniu per didele garbe.
13. Gytis2009 05 19 18:42:48
Oi, gerai jus cia nusisnekat. Jus pirma isigilinkite i paskutiniaja pastraipai ir patys pamastykite, ka slepia Kestutis, jis siaip sau nekalbetu tokiu dalyku. As jau numanau, kodel jis noretu taip padaryti, bet nesakysiu, tam kad kiekvienas pagalvotumet ir patys surastumet gudrybe, tam, kad jus patys tobuletumet ir gebetumet pamatyti daugiau.
12. Algimantas2009 04 25 01:59:20
Tai ir nepasake savo plano pile vandeni is vieno asocio i kita.
11. slavo rasyta2009 02 26 03:22:20
sitas zmogus irgi turi teise klysti tiek Giedrius tiek Kestutis
10. Alvydas2009 01 25 02:02:23
Stai kur iseitis: Reikia keisti rinkimu istatyma.Kad butu renkami zmones tiesiogiai o ne pagal sarasus. Ir tada i seima bus perinkti tik tie kurie dirbo gerai, rupinosi visu zmoniu gerove, o ne tik turtuoliu ir giminaiciu. Ir jokiu iseitiniu uz bloga darba seimunams nereikia. Juk kai eilini darbuotoja atleidzia uz bloga darba irgi iseitiniu niekas nemoka. Seimunams kaip tik ir ir yra ju darbo vertintojai rinkejai. blogai dirbai ir keliak i visas keturias puses. O dabar prisidirba ir vel pagal sarasus patenka kitai kadencijai. Zodziu seimunai iki mirties. Iseitines moketi tik tuo atveju kai pasibaigus kadencijai nebesibolatiruoja naujai kadensijai ir nedalyvauja rinkimuose. Juk i pensija isleisti reikia.
9. asl2008 12 06 23:50:09
i tai pirma isigilinkime,po to teiskime
8. liudime2008 10 30 10:00:30
Vargsas Giedrius, persmelktas ir paveiktas sovietinės ideologijos ir propogandos
7. Eseras2008 10 26 16:27:20
Va kas būna, kai kandidatas jau suplanuoja savo pajamas Seime, tačiau pamiršta į jį patekti
Savižudiška toliau švaistyti šimtus milijonų ginklavimuisi vis labiau įsibėgėjant epidemijai ir jos nešamai ekonominei krizei.
Jei nebijote, palaikykite peticiją Šimašiui ir Vilniaus savivaldybės tarybai, kuria prašau Lukiškių aikštėje pastatyti paminklą mūsų artimuosius, Lietuvos valstybę ir lietuvių tautą išgelbėjusiems Liaudies gynėjams!
Peticija Seimui, prašanti priimti realią Lietuvos Konstituciją. Senoji 1992 m. Lietuvos konstitucija beviltiškai atgyveno ir praktiškai nebeturi ryšio su Lietuvos realybe.
Algirdo Paleckio Lietuva tai ne užsienio ir vietinių vagių įrankiu tapęs režimas. Paleckio Lietuva tai valdžios engiami mūsų šalies žmonės.
Algirdo Paleckio suėmimas akivaizdi politinė valdžios akcija, Skvernelio prezidento ir masinio lietuvių bauginimo kampanijų pradžia.
Skvernelininkai smarkiai pabrangino būtent alų ir vyną gėrimus, kurie leisdavo lietuviams truputį ilgiau pagyventi.
Išsiunčiau peticiją Europos Parlamentui, laiškus Merkelienei, Trampui ir žmogaus teisių organizacijoms prašydamas reaguoti į disidentų žudymą, psichiatrijos naudojimą susidorojimui ir kitus LR valdžios nusikaltimus.
Jei draugiškai nesusitarsime su Baltarusija dėl Astravo atominės elektrinės, Klaipėdos uostui gali tekti bankrutuoti.
Atviras laiškas Europos Komisijai apie eilinę LR valdžios planuojamą niekšybę siekiant apeiti Augimo ir stabilumo paktą.
Peticija Seimui, reikalaujanti liautis versti darbinių pajamų negaunančius žmones mokėti MIRTIES mokestį (PSD).
Eleras (LR-as) dabartinė Lietuvos valdžia. Nors ir mėgina vadintis Lietuvos Respublika, Eleras akivaizdžiai nėra nei Lietuvos, nei respublika. Praktiškai tai antikonstitucinė nusikaltėlių gauja ant Lietuvos.
Gražulizmas siaurąja ir plačiąja prasme. Gražulizmas nepagarba homoseksualams ar tiesiog kitokiems ir jos demonstravimas.
Tremtinys kabutėse sąvoka.
Čigonai sąvoka. Čigonus aukština, romais juos vadinti verčia Europos Sąjungos valdininkija ir negerbiantieji savo tautos lietuviai.