medeina lietuvių mitologijoje
Deivės Dievai ir Deivės

Medeina – girių bei žvėrių globėja

Medeina – tai senovės lietuvių miškų, sengirių ir laukinių žvėrių globėja.

Manoma, kad kasmet pirmasis sumedžiotas gyvūnas buvo aukojamas Medeinai. Pasak metraščių, po sėkmingos medžioklės karalius Mindaugas jai aukodavo kurį nors sumedžiotą žvėrį.

Lietuvos etnografai sukūrė tokį Medeinos atvaizdą: netekėjusi, labai graži mergelė, lydima vilkų. Iš tikrųjų ji nesaugojo medžiotojų, o trukdė jiems žudyti miško žvėris.

Būdama miškų deivė, Medeina įkūnija laukinius ir nesuvaldomus gamtos aspektus. Manoma, kad ji geba keisti pavidalą į įvairius gyvūnus, pavyzdžiui, elnią ar vilką, todėl gali lengvai judėti miškuose. Medeina laikoma gyvūnų globėja ir ypač siejama su medžiojamaisiais gyvūnais, tokiais kaip elniai, šernai ir lokiai.

Deivės Medeinos emblemaBaltų folklore Medeina dažnai vaizduojama kaip medžiotojų ir jų grobio globėja. Medžiotojai Medeinai aukodavo aukas ir atlikdavo apeigas, prašydami jos malonės ir palankumo medžioklėje. Buvo tikima, kad ji turi galią suteikti sėkmę medžioklėje ir užtikrinti gyvūnų populiacijos tvarumą. Medeinos vaidmuo taip pat apėmė ir bendrą miško ekosistemos pusiausvyrą, užtikrindama žmonių ir gamtos harmoniją.

Medeina įvairiuose šaltiniuose ir regionuose vaizduojama skirtingai, tačiau paprastai ji vaizduojama kaip galinga ir geranoriška dievybė. Ji siejama su vaisingumu ir atgimimu, simbolizuoja gyvybės ciklą ir gamtos pasaulio atsinaujinimą. Medeina dažnai vaizduojama sugėlių ir lapų motyvais, reiškiančiais jos ryšį su mišku.

Lietuvoje Medeinos diena minima rugpjūčio 21 d., deivės vardadienio metu. Šią dieną švenčia ir Lietuvos dendrologų draugija, pagerbiami visi šios profesijos atstovai. Kartu tai ir gamtininkų, kurie saugo mišką, medžius bei visą gyvastį diena.

Apie autorių

Lietuviais.lt

Lietuviais.lt

Lietuvių mitologija susijusi su įvairiomis dievybėmis, dvasiomis ir mitinėmis būtybėmis, kurios, kaip buvo tikima, valdo įvairius gamtos, žmogaus gyvenimo ir visatos aspektus. Šios būtybės dažnai siejamos su gamtos elementais, pavyzdžiui, miškais, upėmis, kalnais ir dangaus kūnais. Šioje svetainėje galite plačiau apie tai sužinoti.

Teksto komentarai

Komentuoti