dievas lietuvių mitologijoje
Dievai Dievai ir Deivės

Dievas Lietuvių mitologijoje

Dievas – senovės lietuvių aukščiausiasis ir vyriausiasis dievas laikytas pasaulio sutvėrėju. Dievas yra tvarkos pasaulyje kūrėjas bei dorovės saugotojas. Teigiama, kad Dievas gyvena danguje bei susijęs su švytinčiais dangaus kūnais. Dievas buvo metų laikų dievybė, neatskiriama nuo saulės šviesos. Tikėta, kad žirgas traukia Dievo ratus per dangų ir tarsi bėgantis laikas keičia dienos šviesą ir metų laikus.

dievas ir saulė senovės lietuvių mitologijojeDievas vaizduojamas kaip senelis, kuris atrodo žilas, sulinkęs ir nevikrus. Dievo senumas akcentuojamas, nes jis buvo laikomas seniausiu pasaulio asmeniu. Nors ir vaizduojamas senu, tačiau tikrai ne bejėgiu. Dievas senelis yra nepaprastai galingas. Tikėta, kad Dievas svečiuojasi žmonių namuose: tie, kurie svetingai priima jį, apdovanojami, o tie, kurie atstumia, paverčiami gyvuliais. Tokiu, būdu Dievas yra dorovės normų saugotojas.

Lietuvių ir latvių patarlės mini jį kaip teisėją, sutarčių globėją, tyrą, teisingą, išmingingą ir nepiktą. Sakoma: „Kas Dievo žadėta, bus ištesėta“, „Su Dievu nesibarsi, nesiginčysi, provos nekelsi“. Tačiau baltų tautosakoje ryškiausiai išliko Dievo, kaip šviesos ir dienos globėjo bei augalijos skatintojo, funkcijos, nes jomis jis nesusiliejo su krikščionių dievo funkcijomis.

Apie autorių

Lietuviais.lt

Lietuviais.lt

Lietuvių mitologija susijusi su įvairiomis dievybėmis, dvasiomis ir mitinėmis būtybėmis, kurios, kaip buvo tikima, valdo įvairius gamtos, žmogaus gyvenimo ir visatos aspektus. Šios būtybės dažnai siejamos su gamtos elementais, pavyzdžiui, miškais, upėmis, kalnais ir dangaus kūnais. Šioje svetainėje galite plačiau apie tai sužinoti.

Teksto komentarai

Komentuoti