patrimpas lietuvių mitologijoje
Patrimpas yra derlingumo ir gausos dievas Lietuvių mitologijoje.
Dievai Dievai ir Deivės

Patrimpas – derlingumo globėjas

Patrimpas – senovės prūsų upių ir šaltinių, pavasario ir jo derlingumo, vaisingumo, javų, karo sėkmės dievas, greičiausiai garbintas XVI a. Pirmą kartą paminėtas 1418 m. Varmės vyskupo laiške popiežiui kaip Natrimpas (kartu su Patulu).

pikulas perkūnas ir patrimpas dešinėje pusėjePasak vokiečių kronikininko S. Grunau (XIV a.) Patrimpas yra vienas iš 3 aukščiausiųjų prūsų dievų. Patrimpas kartu su Patulu ir Perkūnu sudarė trejybę, vaizduojamą prūsų vėliavoje. Dievų trejybėje jis stovėjęs Perkūno dešinėje pusėje, buvęs šilumos ir vaisių dievas, duodavęs pavasarį, laimę, ramybę, brandą, gausumą, globojęs gyvulius, arimą, javus.

Patrimpas vaizduojamas žaliais drabužiais su varpų vainiku ant galvos. Manoma, kad toks įvaizdis formavosi sutapatinant su Trimpa, derlingumo globėju.

S. Grunau vadina Patrimpą ir karo pergalių, sėkmės ginčuose ir pan. dievu. Patrimpo garbei, pasak S. Grunau, buvo žudomi maži vaikai, liejamas žmogaus kraujas prieš prūsų pagrindinę šventvietę (Rikojotą) augantį ąžuolą, o jo kamiene išskobtose nišose esą laikyti Perkūno, Patrimpo ir Patulo atvaizdai; patrimpo ženklas buvo gyvatė (manoma, žaltys).

Apie autorių

Lietuviais.lt

Lietuviais.lt

Lietuvių mitologija susijusi su įvairiomis dievybėmis, dvasiomis ir mitinėmis būtybėmis, kurios, kaip buvo tikima, valdo įvairius gamtos, žmogaus gyvenimo ir visatos aspektus. Šios būtybės dažnai siejamos su gamtos elementais, pavyzdžiui, miškais, upėmis, kalnais ir dangaus kūnais. Šioje svetainėje galite plačiau apie tai sužinoti.

Teksto komentarai

Komentuoti