Šiuo metu lietuviai verčiami vartoti kone tūkstančio metų senumo žodį kunigas Romos katalikų bažnyčios (arba ir evangelikų) šventikams vadinti.
Toks žodžio kunigas vartojimas įtvirtina tiesioginę religinę diskriminaciją
Nuo 14 a. pabaigos Lietuvoje nevaržomai siautėjo Romos katalikų bažnyčia.
Katalikybė buvo visaip aukštinama, katalikai turėjo daug privilegijų, o visos kitos religijos buvo beatodairiškai žeminamos, jas išpažinusieji persekiojami, neretai kankinami ar netgi deginami ant laužo.
Katalikų žyniai turėjo neribotą valdžią ir ja naudojosi formuodami rašomąją, o taip pat ir šnekamąją lietuvių kalbą. Būtent jie privertė lietuvius naudoti senovinį žodį kunigas (kilmingasis, kunigaikštis, karo vadas) katalikų šventikams (vienos religijos dvasininkams) vadinti.
Tuo tarpu lietuviečius (baltų tikėjimo išpažintojus) katalikų žyniai vertė vadinti pagonimis, stabmeldžiais ir panašiais akivaizdžiai žeminančiais žodžiais.
Po šimtmečių prievartos visi minėtieji žodžiai taip įsitvirtino katalikų kalbėsenoje, kad pati oficialioji tradicinė lietuvių kalba tapo diskriminuojančia.
Tarybiniais laikais irgi buvo įprasta aukštinti krikščionybę marksistai ją suvokė kaip pažangiausią religiją, kadangi 1) Stalinas buvo studijavęs religinėje seminarijoje ir 2) krikčioniškosios bažnyčios buvo vertinamos kaip idealus istorinis stambaus kapitalo įrankis, padėjęs nuskurdinti dirbančiuosius iki tokio lygio, kad šiems teliko organizuoti revoliucijas.
Dalis katalikų šventikų bendradarbiavo su tarybų valdžia, dirbo KGB agentais ir informatoriais tad, nepaisant oficialiojo ateizmo, ir tarybiniais laikais Katalikų bažnyčia buvo privilegijuota, tarp lietuvių sklisdavo legendos apie katalikų kunigus milijonierius.
Todėl tarybiniais laikais religinė diskriminacija neišnyko ir toliau atsispindėjo lietuvių kalbos leksikoje.
Paskutiniu metu Katalikų bažnyčia vis labiau suauga su korumpuotąja Lietuvos valdžia, ne katalikai vis labiau ir labiau diskriminuojami
Ne katalikų diskriminacija atsispindi ne tik valstybės ritualuose, tokiuose, kaip valstybinės šventės, ceremonijos, renginiai ir pan. patsai viešasis lietuviškas kalbėjimas tiesiogiai žemina ne katalikus.
Oficialiojoje kalboje ir ypač žiniasklaidoje Bažnyčia reiškia Katalikų bažnyčią, tikintieji katalikus, kunigas katalikų šventiką, panašiai, kaip ir kruvinaisiais katalikų viešpatavimo Viduramžiais.
Dabar, kai Lietuvoje vėl įsitvirtina atvira religinė diskriminacija, yra iš tikrųjų šlykštu ir žema vadinti senoviniu žodžiu kunigas vėl Lietuvą ir lietuvių tautą pamynusios Katalikų bažnyčios šventikus.
Juk lietuvių kalboje yra daug neutralių žodžių, tokių, kaip šventikas, dvasininkas arba žynys, kulto tarnautojui pavadinti.
Šie žodžiai tiesiog perduoda informaciją, kai tuo tarpu žodis kunigas katalikų (ar Vakarų krikščionių) šventiko prasme yra tikras istorinio katalikiškojo pasipūtimo, tradicinės Romos Katalikų bažnyčios paniekos kitiems tikėjimams simbolis.
Aš 2021-03-02 13:55:09
Vistiek neradau kaip vadinamas pagonių dvasininkas
4GLYc1eMa 2017-03-18 08:58:18
Deze katten hebben een streepje voor omdat jij van die prachtige foto’s van ze gemaakt hebt Paula!Ik hoop dat ze gau een fijn thuis vianin.Mvg.Rende
kaka 2014-02-12 20:09:29
utfcgvhgksckskg, tcjh, c, hyjcugydkghcktugdcfiyhkdcyhuj, cdugjctgcdj, gcgtujkscgjtdcfyhji
Ram 2013-03-24 23:26:54
kunigas yra is skandinavsko kungen, karalius
Raimis 2011-03-04 14:35:02
Manyčiau, kad sąvoka kunigas atsiradusi daug anksčiau nei prieš 1000 metų ir buvo vartojama, pačiam stipriausiam didžiausiam kūningiausiam kariui įvardinti. O bažnyčia apskritai svetimybė slavizmas iš božnica(dievvietė).