namų aitvaras turtus suneša
Mitinės Būtybės‎

Aitvaras – šeimininkui turtus neša

Aitvaras – atmosferos, vandens, ypač debesų, saugotojas, turintis ryšį su žeme ir jos turtais. Tai materialines gėrybes nešanti būtybė.

Lietuvių mitologijoje Aitvaras vaizduojamas kaip gaidys, garnys, varnas, žaltys ar ugninė gyvatė, viesulas.

Aitvaras gali pasirodyti įvairiais pavidalais: labiausiai mėgsta pasireikšti viesulu ir lekioti po laukus, girias, braškinti šakas, laužyti medžių viršūnes, kitur aitvaras yra būtybė, skraidanti padangėmis ugninio žalčio pavidalu. Krintantys meteoritai panašūs į lekiančias ugnines uodegas galėjo suteikti tokį įvaizdį. Kai kada Aitvaras pasirodydavo besivyniojantis kaip uodega, iš priekio trykštantis ugnimi, skriejantis su kibirkštimis, išlekiantis iš valstiečio kamino ar pastogės.

Aitvarai, nešantys atitinkamas gėrybes, turėjo skirtingą išvaizdą: raudoni – nešė pinigus, auksiniai – nešė auksą, balti – nešė sidabrą, o pilki ir juodi – nešė grūdus.

turtus nešantis aitvarasKartais Aitvaras laikytas gera, kartais bloga būtybe. Jis dirbo paslapčia, neprašytas. Dažnai žmogus, kurio namuose pilna gėrybių net nenutuokė turintis Aitvarą. Aitvarai globojo gerus, kitų skriaudžiamus, negobšius žmones, prinešdami jiems visokio turto: javų, linų, pinigų, dažniausiai atimtų iš turtingų gobšuolių. Pelnęs Aitvaro palankumą, žmogus vargo nematė.
Pamiltai mergelei aitvaras dovanojo gintaro karolių, šilkinių kaspinų, žiedų. Merginos, kuriai jis piršosi, tėvui pripildavo pilnus aruodus aukso, sidabrio ir vario. Kai kada aitvaras lėkdamas pas mergelę ugninio žalčio pavidalu virsdavo gražiu berneliu.

Pagal padavimus Aitvarą žmogus gali rasti, pirkti, prisivilioti, prisijaukinti. Juo gali būti iš lauko parneštas pagalys, jį galima įsigyti pakėlus anglies gabaliuką, taip pat išperinti iš gaidžio kiaušinio arba surasti kaip šlapią viščiuką. Iš velnio Aitvarą galima gauti už kieno nors sielą. Aitvarą esą galima ir pasigauti, kai jis skrenda ir atimti jo nešamą turtą ar prisijaukinti (ant girnų padedant kiaušinienės, pabarstant grūdų).

Įvedus krikščionybę, Aitvaras buvo paskelbtas piktąja jėga, esą jis vagiantis turtą iš vienų žmonių ir nešantis tiems, kurie jį prisivilioja.

Apie autorių

Lietuviais.lt

Lietuviais.lt

Lietuvių mitologija susijusi su įvairiomis dievybėmis, dvasiomis ir mitinėmis būtybėmis, kurios, kaip buvo tikima, valdo įvairius gamtos, žmogaus gyvenimo ir visatos aspektus. Šios būtybės dažnai siejamos su gamtos elementais, pavyzdžiui, miškais, upėmis, kalnais ir dangaus kūnais. Šioje svetainėje galite plačiau apie tai sužinoti.

Teksto komentarai

Komentuoti