.

Ragana – apšmeižta deivė

Ragana, žiniuonių ir gydytojų deivė, buvo apšmeižta krikščionių, siekusių sukompromituoti lietuviškus dievus.

Raganos krupis
Raganos ženklas – krupis
Gydytojų deivės Raganos ženklas – krupis (žemaitiškai ir latviškai – rūpūžė).

Ragana – gamtos jėgų valdytoja ir žmonių likimo lėmėja

Ragana (arba Ragaina) valdo žmonių ligas, nuo jos priklauso – bus žmogus sveikas ar sirgs, gyvens ligonis ar ne. Šia prasme Ragana lemia žmonių likimą ir yra visų gydytojų globėja.

Savo tikslams pasiekti Ragana gali pasitelkti gamtos stichijas. Pasak Vydūno, patsai Perkūnas visada pasiruošęs ateiti jai į pagalbą. Raganos žinioje yra ir vaistažolės, galinčios tiek padėti, tiek pakenkti.

Krikščionys bando vaizduoti Raganą blogio simboliu

Ragana nėra nei vien tik gera, nei vien tik bloga deivė. Ji gali išgydyti žmogų šiam susirgus, tačiau gali ir leisti jam numirti. (Panašiai kaip krikščionių dievas Jėzus Kristus.)

Krikščionys visada nekentė ir bijojo Raganos būtent todėl, kad jos pagalbos ieško sergantys lietuviai. Juk jei žmogus siekia Raganos palankumo, vadinasi, jis iki galo nenusižemina prieš kriškčioniškąjį dievą ir jo žynius.

Todėl atvykėliai krikščionys ir ypač jų žyniai labai stengėsi įtikinti lietuvius, kad Ragana yra blogio įsikūnijimas, pikta deivė, nešanti žmonėms vien tik skausmą ir nelaimes.

Raganos – senovės Lietuvos gydytojos

Kadangi senovės liaudies gydytojai – žiniuoniai (žolininkai, gydę daugiausia vaistažolėmis) buvo globojami Raganos, tai ir juos pačius kartais vadindavo raganomis ir raganiais. Tada kitokių gydytojų faktiškai nebuvo, ypač kaimo vietovėse.

Įsitvirtinant Lietuvoje krikščionybei, valdžią užgrobę katalikų šventikai visaip bausdavo, kankindavo ar netgi žudydavo žmones, kurie gydė ne nusižeminimu ir maldomis Jėzui Kristui, o vadovaudamiesi per amžius sukaupta patirtimi ir žiniomis apie gydomąsias žolių savybes. Kaimyninėse Prūsijoje ir Latvijoje evangelikai liaudies gydytojus toleravo, tuo tarpu Lietuvos katalikai stengėsi juos sunaikinti.

Juodindami ir persekiodami raganas, katalikai stengėsi priversti lietuvius besąlygiškai paklusti

Viduramžiais Katalikų bažnyčia tvirtino, kad geras katalikas turi pasikliauti tik Jėzumi Kristumi ir katalikiškąja dvasininkija. Susirgęs žmogus turėjo klauptis prieš katalikų šventikus, melstis, aukoti bažnyčiai dideles aukas, o jei tai nepadėdavo, tai nuolankiai mirti tikėdamasis geresnio pomirtinio gyvenimo (pageidautinai, prieš tai užrašęs katalikų žyniams visą savo turtą).

Todėl Katalikų bažnyčia stengėsi sukurti ypač neigiamą raganų ir raganių įvaizdį, visaip bandė juos demonizuoti, paversti žmonijos priešais. Katalikų žyniai teigė, kad liaudies gydytojai tik apsimeta gydantys, o iš tikrųjų – nori tik pakenkti ir greičiau numarinti.

Lietuviai buvo skatinami įskųsti žiniuonius katalikiškiesiems „teismams“, ir, laikui bėgant, išdavikų atsirasdavo vis daugiau ir daugiau. Sparčiai katalikėjantys lietuviai susirgę vis dar kreipdavosi pagalbos į žolininkus, tačiau jei gydymas jų nepatenkindavo ar nenorėdami mokėti už paslaugas, neretai skųsdavo juos Katalikų bažnyčiai.

Dažnai tokie skundikai prigalvodavo įvairiausių pasakų apie jiems neįtikusius liaudies gydytojus – kad jie nuodija gyvulius, susargdina žmones ir pan.  Plačiau – pavyzdžiui, Juozas Jurginis, Raganų gaudymo šimtmetis.–Vilnius.–Mokslas,1984.

Katalikai sugebėjo apjuodinti lietuviškąją gydytojų deivę

17-18 a. vienas po kito vyko raganų „teismai“, Katalikų bažnyčia šimtais degino žmones, išsaugojusius per tūkstantmečius sukauptas žinias apie gydomąsias gamtos jėgas.

Per amžius trukęs žolininkų persekiojimas vis dėlto pasiekė savo tikslą. Ragana dabar paprastai suvokiama kaip pikta deivė, siekianti pakenkti žmonėms, žiniuoniai ir liaudies gydytojai dažnai vadinami piktųjų jėgų tarnais, visaip pašiepiami ir pravardžiuojami (pavyzdžiui, „šundaktariais“).

Tautosakoje įsitvirtino pasakos apie senas (žolininkais paprastai tapdavo vyresniame amžiuje), bjaurias (žiniuoniai dažnai gyvendavo ilgiau nei kiti ir pasiekdavo gilią senatvę) raganas – tikrus blogio įsikūnijimus.

Šmeižtas nepakeičia tikrosios deivės Raganos esmės

Tačiau nepaisant visų krikščionių pastangų, Ragana nėra blogio įsikūnijimas. Tai deivė, valdanti gamtos stichijas ir lemianti žmonių sveikatą, o tuo pačiu – ir likimą, žiniuonių, žolininkų ir gydytojų globėja.

2007-ųjų gruodis, Vilnius

Antanas  2018-01-28 16:08:02

Kai būna klaikiai liūdna
Kada širdis vaitoja,
Kada ne miela daros
Ir knygos, ir vaikai –
Einu į gūdžią girią,
Einu į žalią gojų
Kur tremtyje gyvena
Lietuviški dievai.

SAULYTĖ nebeildo
AUŠRINĖ nebešviečęia
Tiktai PERKŪNAS dunda
Pasvietyj tolimam,
Tik GILTINĖ šienauja
IR VĖLINAS tarnauja
Išniekintas, prakeiktas
Jau – dievui svetimam.

Jau LAUMĖS palei balą
velėti žlugtoi neina
Ir GABIJA užgęsus
Nešildo jau namų.
Maži KAUKUČIAI šąla,
ŽEMYNA ir MEDEINA
Su RAGANA nugrūstos
Už girių glūdumų.

Kai būna klaikiai liūdna,
Kada širdis vaitoja,
Kada ne miela daros
Ir knygos, ir vaikai –
Einu į gūdžią girią,
Einu į žalią gopjų
Kr tremtyje gyvena
Lietuviški dievai.

Sandra  2018-01-01 05:15:26

Vienintelis straipsnis kuri skaičiau apie raganas yra daugiausia tiesos, tik zinokite jog raganos visiskai skyriasi nuo ziniuoniu visiskai... Zyniuonezolininke naudoja kas is gamtos, o ragana naudoja pacia gamta. Ragana retai gydo zmones, bet jai jums tai ydomu ir tiesiog norite irodymo jog raganos egzistuoja ir kiek ju yra ir kaip jas atskirti, tai galite man parasyti, kvieciu skeptikus, galvojancius turintis ipatingu galiu, padesiu jas atrasti jai turite, tiesiog besidomincius, tai visiskai nemokama, net jai jus irodyste siai raganai jog su jumis laiko negaista, tuomet galite gauti susitikima su ja, aisku tai visiskai nemokama, raganai isgyventi pinigu visiskai nereikia. to tikslas yra jog parodyti kas yra ragana ir kad nustotu jas smeizti netikromis istorijomis, kaikuriems net irodyti ju egzistavima tai kaip ragana irodys jums kas ji yra, gali buti siek tiek baugu, sios raganos tikslas pasirodyti pries visus nes jus tikrai nesate sutike tikros raganos. Tik prasyciau i ja nesikreipti ragana ir jos taip nevadinti asmeninemis zinutemis ar susitikus, tai izeidimas. Rasykite i el.p. sandrute19990714gmail.com el pastas ne jos taciau i laiskus ji atrasys jaunis saves.

7kl3GF7G  2017-04-15 10:01:44

Cool! That“s a clever ay of loionkg at it!

7zIUftNl9f  2017-04-13 16:58:43

That ingshit ould have saved us a lot of effort early on.

DHkvlI5D  2017-03-18 10:34:41

You can alays tell an ekspert! Thanks for countibtring.

Daugiau


  pasisakymas – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

   Vardas
dalintis

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

Kai uždarys, lietuviais.lt,
bus lietuviais.com
www.lietuviais.lt
Vilties medis Rytinėje žvaigždėje
LIETUVIAIS
norime
ir būt?
pagrindinisdienoraštistekstai
apie Lietuviais.ltparodytikontaktai
© 2004 – 2018 Giedrius Šarkanas        kontaktai